Ako pripraviť vizitku na tlač?

Vizitka je základným marketingovým a obchodným nástrojom, bez ktorého sa nezaobíde žiadny freelancer ani podnikateľ. Každý projekt vizitky však musí spĺňať určité kritériá, aby sa dal jednoducho vytlačiť. Stojí za to pozrieť sa na to, akým prvkom a aspektom je potrebné venovať pozornosť, aby celý proces prebehol hladko.

Je rozmer vizitky dôležitý?

Príprava vizitky na tlač musí začať rozmermi, ktoré nadobudne po celom procese. Na trhu je veľa veľkostí, ale najobľúbenejšie sú dve:

  • 90×50 mm – to je možnosť, ktorá je už klasická; bude ideálnou voľbou pri vytváraní väčšiny vizitiek,
  • 85×55 mm – toto je riešenie, ktoré preberá svoj formát z kreditných kariet; je to širšia možnosť, ktorá umožňuje zaoblenie rohov.

Oba formáty vizitiek sú dnes veľmi obľúbené, no na zabezpečenie hladkej tlače sa zvyčajne volí možnosť 90×50 mm. V prípade veľkej túžby po inom rozmere sa oplatí informovať sa v danej tlačiarni, či je takáto tlač u nich možná.

Ako pripraviť vizitku na tlač?

S vybratou veľkosťou Vašej budúcej vizitky je čas upraviť svoj projekt tak, aby sa dal vytlačiť. Stojí za to pozrieť sa na najdôležitejšie aspekty, ktorým musíte venovať pozornosť. Čo medzi ne patrí?

  • Farebný režim a rozlíšenie – pre čo najlepšie výsledky sa oplatí zvoliť režim CMYK a rozlíšenie s minimálnou hodnotou 300 dpi.
  • Bezpečná oblasť – je to oblasť nachádzajúca sa na hranách vizitky. Nemala by obsahovať žiadne informácie ani logá. Táto oblasť by mala byť asi 3 do 5 mm z každej strany
  • Spadávky – toto je oblasť, kde bude vizitka odrezaná. Mala by byť široká približne 2 mm, pokiaľ tlačiareň nerozhodne inak. Veľa závisí od ich zariadení, preto sa oplatí kontaktovať ich ešte pred dokončením projektu.
  • Písmo – tu si treba dať pozor, aby každé z nich bolo prevedené na krivky. Vlastné fonty môžu byť náhodne nahradené tými, ktoré má tlačiareň k dispozícii, čo môže výrazne znížiť estetiku konečného výsledku.
  • Typ súboru – tu je najlepšie zvoliť klasické riešenia, teda PDF alebo TIFF. Takto budeme mať istotu vysokej kvality výtlačku.

Aký druh papiera si vybrať?

Každý prípravný proces musí skončiť výberom vhodného papiera. Tu si môžete prezrieť širokú ponuku, ktorú dobrá tlačiareň ponúka. Oplatí sa však pamätať, aby ste sa zamerali predovšetkým na vhodnú gramáž. Má sa za to, že najlepšou voľbou pre vizitky je papier s gramážou 250 až 350 g/m². Takto bude vizitka tuhá a odolná voči drobnému mechanickému poškodeniu.

Ako vidíte, príprava vizitky pre tlač môže byť náročná úloha. Dodržaním týchto niekoľkých pravidiel však možno celý proces zjednodušiť a uľahčiť. Netreba zabúdať ani na to, že kľúčom k celému projektu bude vhodné umiestnenie grafiky a informácií, pretože práve to upúta pohľad klienta a vyzve ho ku kontaktu.

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top